Lelépő
Image default

Az ország legszebb angol kertje állataival együtt élvez védettséget

A 18. századi gyökerekkel rendelkező edelényi kastély és annak pazar kertje őshonos növényekkel és állatokkal együtt élvez védettséget.
 
Az edelényi birtokon Jean-François L’Huillier 1716-ban kezdte el a kastély építését. 1730-ban a kastély együttes befejezésekor szőlők és gyümölcsösök tartoztak a kastélyhoz, díszkertje még nem volt. Épült azonban egy üvegház, melyben mintegy nyolcvan citromfa és néhány dézsás délszaki növény állt. A gyümölcsösökben alma, körte, szilva, őszibarack és cseresznyefák virágoztak
 
 
A források szerint a kert azonban kevésbé volt reprezentatív, mint általában az akkoriban kialakított barokk kertek. Ha valamit mégis ki kellene emelni, akkor az nem más, mint a keleti gyümölcsös kertben húzódó vízmedencék sora.
 
 
A német Szász–Coburg–Gotha hercegi családból származó Ferdinánd herceg, császári királyi altábornagy 1831-ben megvásárolta és hitbizománnyá alakította az edelényi uradalmat. Az ekkor készült birtoktérkép alapján már angolkert vette körül a kastélyt. Hogy pontosan mikor került sor az átalakításra, nem tudni, de feltehetően a Coburg család a birtokfejlesztés első lépéseként alakította át a kertet, melynek mérete is nagyobb lett az előzőhöz képest. Az átalakítások során megszabadultak minden kötöttségtől.
 
 
A terület északi részét a kastéllyal együtt 1928-ban eladták a magyar államnak, majd a szigetet a II. világháború után végképp kettéosztották: a déli részen sporttelepet alakítottak ki, amivel a sziget korábbi egysége teljesen megszűnt. Az 1980-as évekre a korábbi kastélypark egyre elhanyagoltabb lett, és már csak egyes facsoportok emlékeztettek a 19. századi angolparkra, a 18. századi franciakert emlékét pedig csak a fősétány mentén álló, 1781-ben épült kis temetőkápolna őrizte meg.
 
 
A kastélyt eredetileg a Bódva szigetére építették fel. Már a 19. században elkezdték a folyó szabályozását, de az élőmeder mai nyomvonalát csak az utolsó, 1969-es szabályozás során alakították ki. A megmaradt Holt-Bódva-ág négy évtized alatt eliszaposodott és elkoszolódott. Revitalizációja 2010-ben történt meg, amelynek eredményeként az őshonos növényekkel és állatokkal ma már védettséget élvező, NATURA 2000 területként tartják nyilván.
 
 
A csodálatos kastélyszigetet bárki megtekintheti például húsvét hétfőn, amikor is Mi volt előbb: a nyúl vagy a tojás? címmel tartanak tematikus parktúrákat, tojáskeresést a díszudvarban, de mindent meg lehet tudni a növény- és állatvilágot övező népi hiedelmekről, az időjárásról. Mindemellett a gyerekek népdalokat is tanulhatnak, sőt, nyuszikat is simogathatnak majd. A programon való részvétel regisztrációhoz kötött. Részletek ide kattintva érhetők el. 
 

Kapcsolódó